Eva Roupcová Born to Run Coach Brno profil

Mgr. Eva Roupcová

Fyzioterapeutka, Born To Run Coach a Functional Foot Map Coach

Moje pracovní zaměření bylo od začátku směřováno ke sportu a sportovcům. Nejen v ošetřování bolestivých stavů, ale hlavně k prevenci a k pochopení správné techniky pohybu v jednotlivých sportovních odvětvích. Svým klientům a svěřencům pomáhám rozumět vlastnímu tělu, učím je správnému držení tělasprávným pohybovým stereotypům. Poslední roky se navíc věnuji učení přirozeného běhu (Born To Run Coaching), diagnostice a terapii lidského chodidla s cílem obnovit jejich přirozený tvar a funkci. Jsem majitelka a zakladatelka Sportovní fyzioterapie Brno.

Co vás přivedlo k funkční (barefoot) obuvi?

Řekla bych, že náhoda, ale náhody přece neexistují! Kamarád, který si otevřel obchod s lyžemi v sousedství mé ordinace, začal jednoho dne prodávat novinku. Zvláštní rovné, tenké boty, prý s pozitivním účinkem na zdraví nohou a těla, ve kterých chodidla vnímají po čem kráčí. A ptal se mě na můj názor. Jako ke všemu novému jsem byla lehce skeptická, ale zvědavost byla silnější, a abych si mohla nějaký názor vytvořit, pořídila jsem si v r. 2013 svoje první barefoot boty na běhání. Chvíli na to první sandály a minimálně poslední 3 roky jiné boty nekupuji.

Jaká je hlavní funkce chodidla?

Je potřeba si uvědomit, že lidské chodidlo se evolučně vyvinulo k potřebě pohybovat se vpřed, tedy k chůzi a k běhu. To jsou dynamické funkce těla a ty v sobě zahrnují základní lidskou dovednost, a to stoj na jedné noze, což je pro tělo funkce statická (opěrná). Bez kvalitního zajištění statické funkce, tzn. opory chodidla, nemůžeme mít kvalitní ani jednu z dynamických funkcí. Proto je tvar, síla a flexibilita chodidla zcela zásadní pro správný stereotyp chůze a běhu.

Co to vlastně znamená funkční obuv?

Důvody vzniku prvních bot byly z důvodu potřeby chránit chodidla před chladem, rozpáleným a ostrým povrchem, tedy před klimatickými podmínkami a terénem. Lidská kostra počítá s postavením chodidla na zemi a ne na šikmé rovině, tím myslím na podpatcích. Navíc lidské chodidlo je po inženýrské stránce mistrovským a uměleckým dílem a samo o sobě splňuje všechny předpoklady pro zdravý pohyb. Funkční obuv je tedy taková, která umožňuje fyziologickou funkci chodidla: dostatečné rozprostření prstců a jejich silnou oporu o zem, hlavně palce, který je v ose a udržuje stabilitu. Prstce zároveň plní brzdící funkci pro tělo při chůzi z kopce dolů nebo ze schodů, a odrazovou funkci při chůzi, běhu a skoku. Pokud je vyřadíme z funkce úzkou botou do špice, nemůžeme se divit, že se nám tělo v některém segmentu nad chodidlem přetíží a vznikne bolest. Rovná podrážka zajišťuje správné (napřímené) postavení kostry, je to velmi jednoduché.

Funkční obuv by měla splňovat tyto parametry:

  • Široký prostor pro prstce
  • Nulový drop (chybí podpatek a zvednutá špice)
  • Flexibilní podrážka
  • Umožňující adekvátní propriocepci chodidel
  • Adekvátní síla (tenkost/tloušťka) podrážky pro požadovanou aktivitu a povrch

Doporučujete svým klientům funkční (barefoot) boty?

Rozhodně ano! Někteří to mají v rámci kompenzace svého sportu, kde obuv nesplňuje funkční parametry. Když si uvědomíme kolik času stráví sportovec aktivním tréninkem v nevhodné obuvi, je to stále méně času, než kolik stráví času ostatními denními aktivitami. A v tuto dobu může trénovat vědomou chůzi a správné zatížení chodidla. Vlastně si tím šetří čas a trénují správnou funkci chodidel “za pochodu”.
Pokud je klient poctivý a pravidelně doma cvičí, tak nošením klasické (úzké, na podpatku, tuhé nebo příliš měkké) obuvi zbytečně prodlužuje dobu svoji rehabilitace. Mnozí se nechají přesvědčovat dlouho a potom mi dávají za pravdu a lamentují, že si je měli pořídit mnohem dříve. Nicméně lepší pozdě než nikdy! Občas se stane, že je klient až příliš natěšený na něco nového a nepřizpůsobí svoje chování novému typu boty nebo zvolí špatný typ podrážky pro svoji činnost. Po krátkém rozebrání situace je většinou po problému.

Nejčastějším efektem je úleva od bolestí v plosce nohy a získání větší flexibility, stability a uvolnění svalů, velmi často je to tím, že noha má v botě najednou dostatečný prostor k pohybu a není utlačovaná. Někoho funkční obuv zbaví bolestí kolen, kyčle, zad nebo hlavy.

Sportovní fyzioterapie Brno | Mojmírovo nám. 2919/22 | Brno | CZ